فروشگاه اینترنتی گل و گیاه روبینیا گاردن ورود / عضویت کاربران
سبد خرید 0

بگونیا تکمه ای

10 / 10
از 1 کاربر

Begonia

بانک اطلاعات گل و گیاه >> گیاهان آپارتمانی >>

بگونیا تکمه ای 

(برگرفته شده از نام Begon فرانسوی)

نام فارسی اصیل: ندارد

نام انگلیسی: Begonia     به معنی: از نام بگون

نام علمی: Begonia multiflora

این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به طریق پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست آمده است.
خانواده آن «بگونیاسه» و کمتر خانواده ای از گلها را با این تنوع به رنگ و شکل بوته می توان پیدا نمود. پرورش آن در هوای آزاد در تابستان، ساده می باشد و در نیم سایه برای تزیین حاشیه ها و باغچه ها کاشت می گردد. برای زینت آپارتمانها و بالکنهای شمالی نیز استفاده می گردد. گلهای آن به رنگهای سفید، قرمز، نارنجی و زرد دیده می شود. گلبرگهای اضافی حاصل تغییر شکل پرچمها به قطعات گلبرگ است.

نیازها:

نور:نورغیر مستقیم نیاز نوری این گیاه را برطرف می کند. اشعه مستقیم آفتاب، به برگها و گلها صدمه وارد می نماید. مواظب اشعه آفتاب از پشت شیشه باشید.

دما: حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 و حداقل آن در زمستان 16 درجه سانتیگراد است. در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک  با درجه حرارت حدود 13 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

آبیاری: پس از تقسیم غده ها و کاشت آن در گلدان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار آبیاری را شروع  و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. نیاز این گیاه به آبیاری در تابستان زیاد و هفته ای 2 بار توصیه می گردد ولی در زمستان هفته ای 1 بار کافی است. (در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک باشد وگرنه باعث پوسیدگی غده ها می شود).

رطوبت: چنانچه درجه حرارت بالاتر از 21 درجه سانتیگراد است، هفته ای 1 بار با اسپری روی گیاه را آبپاشی کنید. به منظور تأمین رطوبت دائمی و پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار آب اضافه کنید، اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد.

تغذیه: بعد از ظهور گلها هر ماه یکبار با مواد غذایی جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه نمایید.

خاک مناسب: غده ها را در مخلوطی از شن و پیت کاشت نمایید، هنگام تعویض گلدان از خاک لوم استفاده کنید.

تعویض گلدان : غده ها را در اوایل بهار و در اواخر زمستان در گلدانهای با قطر 10 سانتیمتر کاشت نمایید، وقتی طول شاخه ها حدود 10 سانتیمتر رسید حجم گلدان را یک درجه افزایش دهید. در زمستان با خشک شدن برگها و خاک گلدان، غده ها را از خاک خارج و درون لایه هایی از روزنامه در محلی سرد و خشک نگهداری کنید، نگهداری غده ها درون گلدان جایز نیست و باعث خشک شدن آنها می گردد. 

تمیز نمودن برگها: اسپری کردن آب، برگها را نیز تمیز می نماید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید در صورت نیاز به تمیز نمودن برگها از برس نرم و مخصوص استفاده نمایید.

تکثیر: تقسیم تکمه و یا غده در اواخر زمستان به طوریکه هر قسمت دارای یک جوانه باشد.

گل دهی: زمان گل دهی بگونیای غده ای از اواسط  تابستان تا اواخر پاییز است. جهت حفظ غده ها و استفاده از آنها به عنوان منبع تکثیر، باید در طول زمستان آبیاری را متوقف و اجازه داد گیاه به استراحت زمستانی برود.

 

معرفی به دوستان :

بررسی تخصصی و اجمالی

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()