فروشگاه اینترنتی گل و گیاه روبینیا گاردن ورود / عضویت کاربران
سبد خرید 0

دیفن باخیا

10 / 10
از 1 کاربر

Dumb cane

بانک اطلاعات گل و گیاه >> گیاهان آپارتمانی >>

دیفن باخیا

نام فارسی اصیل: سَمبرگ (اشاره به سمی بودن برگ آن)

نام انگلیسی: Dumb cane     به معنی: عصای لالی

نام علمی: Dieffenbachia amoena

گیاهی است برگی زینتی و رایج در اکثر منازل از خانواده «آراسه» و زادگاهش برزیل، ساقه نرم و آبکی و نقش و نگار برگها بر حسب گونه سبز رنگ و آراسته به لکه های سفید کرمی و زرد کمرنگ که از دو طرف برگ دیده می شوند، ساقه غالباً بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت ، برگهای پایینی به تدریج میریزند و ساقه حالت لخت به خود می گیرد، نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است، گیاهان جوان و کم ارتفاع برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند.

نیازها:

نور: نور غیر مستقیم بهترین نور است، نژادهای برگ تیره نسبت به سایه مقاوم هستند، در صورتی که تاریک باشد گیاه علفی و بیش از اندازه دراز می شوند.

دما: 18-13 درجه سانتیگراد را ترجیح می دهد، برای مدت کمی در 10 درجه نیز مقاومت می نمایند ولی ممکن است برگهای پایین ریزش نمایند در صورتی که درجه حرارت بالاتر از 24 درجه سانتیگراد باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می گردد.

آبیاری: آبیاری با آب سبک بدون املاح توصیه میگردد، در تابستان هفته ای 3-2 بار و در زمستان یکبار در هفته کافی است. اگر درجه حرارت پایین 16 درجه باشد اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود.

رطوبت: در تابستان غبارپاشی روزانه پیشنهاد می گردد به خصوص اگر درجه بالای 24 باشد. ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه دار (بطوری که ته گلدان با آب در تماس نباشد) جهت تأمین رطوبت اثر مثبت دارد.

تغذیه: هر ماه یکبار با کود مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

خاک مناسب: خاک برگ، مخلوطی از لوم و کمپوست.

تعویض: هر سال در فصل بهار گلدان را با 2 اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها: با اسفنج یا پارچه مرطوب برگها را هر ماه تمیز نمایید. مواظب باشید برگها خراشیده نشوند.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های 5 سانتیمتری و دارای حداقل یک جوانه، این قلمه ها را به مدت یک تا دو روز خشک کرده و به طور افقی در شن قرار دهید ریشه و شاخ و برگ از محل گره ها شروع به رشد می نماید. جدا کردن   پا گیاه در واریته هایی که پا گیاه تولید می نماید در کلیه فصلهای سال.

نکته: نام فارسی سَمبرگ و انگلیسی عصای لالی گیاه دیفن باخیا برگرفته شده از سمی بودن شیره این گیاه و تحریک شدید اعضای حساس بدن است. به همین دلیل هنگام کار با این گیاه استفاده از دستکش ضروری میباشد. ضمناً حتماً مراقب بچه های بسیار کوچک باشید که از سر کنجکاوی و بازی سراغ این گیاه نروند.

معرفی به دوستان :

بررسی تخصصی و اجمالی

محصولات مرتبط

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()