فروشگاه اینترنتی گل و گیاه روبینیا گاردن ورود / عضویت کاربران
سبد خرید 0

پاندانوس

10 / 10
از 1 کاربر

Screw pine

بانک اطلاعات گل و گیاه >> گیاهان آپارتمانی >>

پاندانوس

نام انگلیسی: Screw pine

نام علمی: Pandanus veitchii

زیبایی خاص این گیاه زینتی روییدن برگها در طول محور ساقه است که در صورت قرار دادن آن روی پایه و یا در محل بلند نظرها را به خود جلب می نماید. در کلیه منازل با شرایط آپارتمان، خود را سازگار نشان داده است. برگها کشیده و بلند به رنگ سبز و دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ هستند. در سرتا سر حاشیه برگها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند میباشند. با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا ومکان بیشتری دارد. در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک میرویند که به آنها پاجوش گفته میشود و قابل انتقال به گلدان دیگر هستند. انتخاب نام انگلیسی «Screw» (پیچ) برای آن به علت دربر گرفتن ساقه توسط  برگها به صورت مارپیچ است. خانواده آن «پانداناسه» و متعلق به مناطق گرم میباشد.

نیازها

نور: به نور کافی و تقریباً آفتابی احتیاج دارد ولی نور آفتاب ظهر به گیاه صدمه وارد مینماید. اگر محیط دارای نور کافی نیست هر چند وقت یکبار به محل پر نورتر انتقال دهید، در غیر اینصورت برگها سبزی و شاداب بودن خود را از دست میدهند.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 10 درجه سانتیگراد است که در صورت نزول آن باید آبیاری متوقف گردد، در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و درصورت بالا بودن آن نیاز به غبارپاشی  دارد.

آبیاری: در تابستان 2 الی 3 بار در هر هفته و در زمستان هر ده روز یک بار با آب ولرم آبیاری نمایید، آب روی سطح برگها و قاعده آنها نریزید چون باعث پوسیدگی میگردد.

رطوبت: در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر دو هفته یک بار غبارپاشی لازم است. اضافه نمودن آب به زیرگلدان سنگریزه دار بودن ایجاد تماس ته گلدان با آب، در ایجاد رطوبت پایدار کمک مینماید.

تغذیه: کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر 20 روز یک بارطبق دستور جبران نمایید.

خاک مناسب: لیمونی و کمپوست، پیت به نسبت 4 بر یک.

تعویض گلدان: هر یک سال و یا یک سال و نیم یک بار گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد، گیاه ترجیح میدهد در گلدان کوچکتر زندگی نماید.

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده شیمیایی میتوانید هر سه هفته یکبار استفاده نمایید، بهتر است برگها را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز نمایید.

تکثیر: جدا کردن پاجوش گیاه در بهار و ریشه دار کردن آنها. (هر پاجوش گیاه در یک گلدان کاشته شود).

 

معرفی به دوستان :

بررسی تخصصی و اجمالی

محصولات مرتبط

ارسال نظر

حیدریان :
0 0
چرا سر برگهای گل من حالت سوختگی داره؟ با پشه های داخل گلدون باید چیکار کنم؟
مدیریت :
1 0
سلام کاربر محترم فکر میکنم گیاه مد نظر شما پاندانوس هست اما در کل سوختگی نوک برگ گیاهان آپارتمانی علتهای مختلفی داره که باید با بررسی همه مواردی که عرض میکنم متوجه بشید کدوم مورد باعث سوختگی نوک برگ گیاهتون شده. - آبیاری بیش از حد نیاز گیاه و نداشتن زهکش مناسب برای خارج شدن آب اضافی داخل گلدون - تابش آفتاب شدید و مستقیم و یا تابش آفتاب از پشت شیشه که باعث ذره بینی شدن میشه - کود دادن بیشتر از اندازه تعیین شده برای این گیاه - گرمای زیاد محیط، خشکی هوا و نبود رطوبت کافی برای از بین رفتن پشه های داخل گلدون میتونید از سم مخصوص این مشکل استفاده کنید اما با تجربه ای که خودم در این زمینه داشتم بهتون پیشنهاد میکنم اگر گیاهتون خاک مناسبی داره که زهکشی خوبی هم داره برای مدتی مثلا چند هفته تا 1 ماه برای آبدهی، آب رو داخل زیر گدونی بریزید و بذارید گیاه از پایین آب رو بکشه و طی این مدت اصلا از بالا یعنی از روی خاک آبیاری نکنید. بعد از گذشت مدتی خودتون کاملا متوجه کم شدن پشه ها میشید و در صورت ادامه این روش آبدهی میبینید که کلا پشه ها از بین رفتن. اما در صورت استفاده از سم در یکی دو سری اول خوبه و پشه ها خیلی کم میشن یا موقتا از بین میرن اما بعد مدتی دوباره پیداشون میشه و حتی نسبت به سم مقاوم و درشت تر هم میشن. از اینکه از مطالب سایت استفاده میکنید ازتون سپاسگذاریم و باعث افتخار ما هستش.
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()