فروشگاه اینترنتی گل و گیاه روبینیا گاردن ورود / عضویت کاربران
سبد خرید 0

کاج مطبق

10 / 10
از 1 کاربر

Norfolk Island Pine

بانک اطلاعات گل و گیاه >> گیاهان آپارتمانی >>

کاج مطبق

نام فارسی اصیل: کُپی ناژ

نام انگلیسی: Norfolk Island Pine     به معنی: کاج میمون

نام علمی: Araucaric excels

گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده«آراکریاسه» با شاخه های مطبق. موطن اصلی در جزیره نورفولک استرالیا می باشد. رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید و حداکثر به 150 سانتیمتر میرسد. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند، کاج مطبق هایی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند شاخه هایی بیمار و نامنظم تولید مینمایند و بهتر است در ازدیاد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.

نیازها

نور: در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید: اگرچه سایه را تحمل مینماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار 180 درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه به طرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست میدهد.

دما: حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتیگراد است. در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

آبیاری: در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است. خاک را همیشه مرطوب نگهدارید. در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

رطوبت: هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبارپاشی با آبفشان دارد.

تغذیه: با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید به علت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی، نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان: قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید پس از آن خاکهای سطح گلدان را با آرامی خارج و با  خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگ ها: غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه و یا کاشت بذر (البته پایه های بذری دارای طبقات نامنظم می باشند).

 

معرفی به دوستان :

بررسی تخصصی و اجمالی

محصولات مرتبط

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()